Naujienos
Perspėjimo pranešimai: kodėl negaunate ir kaip juos įjungti?
Svarbūs Bendrojo pagalbos centro (BPC) įspėjimai gyventojus informuoja apie artėjančius pavojus – neįprastas orų permainas, itin stiprų vėją, praneša kitą svarbią informaciją, pavyzdžiui, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo.
Perspėjimo pranešimus Lietuvos gyventojai gauna ir į savo mobiliuosius telefonus. Vis tik kartais šie pranešimai pasiekia ne visus. Ką daryti, kad pavojaus žinutes tikrai gautumėte, pasakoja „Bitės Profai“.
„Apie pavojų įspėjantys pranešimai yra siunčiami ne įprastu mobiliuoju ryšiu, tačiau visiškai kita technologija. Tad jei negaunate šių pranešimų, žinokite, kad priežastis gali slypėti kitur, pavyzdžiui, neteisingi telefono nustatymai“, – situaciją komentuoja Šiaulių „Akropolyje“ esančiame salone dirbantis „Bitės Profas“ Gintaras Gruodis ir pasakoja, kaip teisingai paruošti telefoną, kad jį pasiektų BPC pranešimai.
Kitokios žinutės, kitokia ir technologija
Įspėjamieji pranešimai, kitaip nei SMS žinutės, siunčiami ne įprastu ryšiu, bet per kitokios technologijos sistemą, pavadinimu „Cell Broadcast“.
„Šios technologijos pagalba žinutės siunčiamos visiems vartotojams vienu metu, tik į vieną pusę ir visiškai kitokiu ryšiu nei įprasti pranešimai. Taip neperkraunamas mobilusis tinklas, todėl vartotojai įspėjami greitai, o žinutės užstrigimo dėl tinklo problemų rizika sumažinama iki minimumo. Be to, žinutes siunčia ne pats operatorius, o valstybės saugumo tarnybos“, – pasakoja G. Gruodis.
Ši sistema veikia ir „Bitės“ tinkle, todėl pranešimus turi gauti visi „Bitės“ vartotojai. Jei šį kartą nutiko priešingai, problema, greičiausiai, slypi jūsų telefono nustatymuose.
Kodėl būtini teisingi nustatymai?
Jei jūsų telefono nustatymai neteisingi, net sėkmingai ir be trikdžių specialiųjų tarnybų išsiųsta žinutė jūsų nepasieks. Dėl šios priežasties apie galimą pavojų nebūsite įspėti – kodėl tai pavojinga, diskutuoti, greičiausiai, neverta. Kodėl šie nustatymai nulemia tiek daug?
„Skirtinguose telefonuose nustatymai taip pat skirtingi, tačiau pagrindinė, žinutes blokuojanti, parinktis yra įspėjamųjų žinučių draudimas. Ši funkcija jūsų telefone išjungia arba įjungia galimybę gauti valstybinius įspėjimus (angl. government alerts). Jei ši funkcija neaktyvuota, tokių žinučių negausite. Jei aktyvuota – telefonas jų blokuoti neturėtų“, – aiškina G. Gruodis.
Taigi žinučių blokavimui kelią užkirsti gali tinkamas telefono sukonfigūravimas. Kaip tai padaryti?
Telefono nustatymai
„Android“ telefonų vartotojams visų pirma reikia atsidaryti žinučių programėlę savo išmaniajame telefone. Programėlės viršuje bus trys maži taškai, kuriuos nuspaudę vartotojai ras parinktį „Nustatymai“. Paspaudus šį mygtuką, atsiras pasirinkimai – „Nepaprastųjų įspėjimų nustatymai“ ir „Daugiau nustatymų“. Jeigu negaunate nepaprastųjų pranešimų, pasirinkite opciją „Daugiau nustatymų“ ir prie „Transliuojamų kanalų“ parinkties pasirinkite, kad būtų transliuojami visi kanalai. Taip užtikrinsite, kad tokius pranešimus tikrai gausite“, – sako G. Gruodis.
Anot G. Gruodžio, „iPhone vartotojams ši procedūra atrodo kiek paprasčiau: „Pirmiausia, reikia atsidaryti nustatymų programėlę „Settings“. Tada susirasti parinktį „Notifications“ (liet. Pranešimai) ir ten, pačioje apačioje, rasite tris punktus – „Alert Level-2“, „Alert Level-3“, „AMBER Alerts“. Pasitikrinkite, ar šie paminėti punktai yra aktyvūs. Jeigu taip, pranešimus tikrai gausite.“