Naujienos

Akvariuminės žuvytės – ką būtina žinoti prieš įsirengiant akvariumą?

2024-06-28
Akvariuminės žuvytės – ką būtina žinoti prieš įsirengiant akvariumą?
Žuvytės ir kiti vandens gyventojai yra išskirtiniai namų augintiniai, kuriems reikia ypatingos priežiūros ir tinkamų gyvenimo sąlygų. Įvairių rūšių žuvys ne tik praturtina akvariumo estetiką, bet ir skatina giliau domėtis jų gyvenimo būdu. Lietuvoje galima įsigyti daugybę skirtingų žuvyčių rūšių, tačiau prieš tai būtina žinoti, kaip deramai jomis pasirūpinti.

Apie žuvyčių priežiūrą, auginimą bei retas jų rūšis pasakojo Alma Skardžiuvienė, jau 20 metų žuvytėmis prekiaujančios „Akvazoo“ parduotuvės, įsikūrusios Prekybos miestelyje „Urmas“, atstovė.

Teisinga mityba – gyvybiškai svarbi

Norint užtikrinti žuvyčių ilgaamžiškumą, būtina sudaryti tinkamas gyvenimo sąlygas ir maitinti žuveles kokybišku maistu. Tinkamas pašarų pasirinkimas atsižvelgiant į žuvų mitybos ypatumus, pavyzdžiui ar ji yra žolėdė ar mėsėdė, ar maitinasi paviršiuje ar dugne, yra būtinas jų sveikatai ir gerovei.

„Maisto įvairovė šiuo metu yra labai didelė, todėl galima pasirinkti sausą (kuris gali būti tablečių, granulių ar lapelių pavidalu), šaldytą ar net gyvą maistą. Taip pat reikia nepamiršti apie vitaminus bei papildus, kurie teigiamai veikia žuvelių būklę“, – teigė A. Skardžiuvienė.

Natūrali aplinka – geriausia

Tinkamai parinkta akvariumo įranga, bei teisingai parinktas biotopas leis žuvims gerai jaustis. Augalai akvariume yra itin naudingi, nes jie ne tik pagerina vandens kokybę ir palaiko ekosistemą, tačiau ir estetiškai papuošia, pagyvina akvariumo išvaizdą. Visgi, yra ir tam tikrų žuvų rūšių su kuriomis augalai neauginami.

A. Skardžiuvienė pasakojo, kad dažna pradedančiųjų akvariumų mėgėjų (ir ne tik) klaida yra perpildytas akvariumas. Ji pabrėžė, kad auginant žuvytes yra itin svarbu pasidomėti apie atskiras žuvis – koks yra jų būdas, kokio dydžio auga ir pan. „Labai svarbus faktorius – akvariumo dydis, tik protingai pasirinkus akvariumo dydį, žuvys ir augalai galės tinkamai augti“, – sakė A. Skardžiuvienė.

Taip pat reikia atsižvelgti į žuvų rūšį ir jų natūralias gyvenimo sąlygas. „Geriausia būtų prieš įsigyjant žuvytes pasidomėti jų natūraliomis gyvenimo sąlygomis ir stengtis akvariume atkurti kiek įmanoma panašesnes, pavyzdžiui atkreipti dėmesį, ar žuvys gyvena žolėtuose vandens telkiniuose, o gal atvirkščiai, natūralioje gamtoje vyrauja akmenys, uolos ar šaknys“, – aiškino pašnekovė.

Būtina atsakingai apsispręsti

„Kiekviena žuvis, kaip ir bet kuris kitas gyvas sutvėrimas, reikalauja dėmesio bei žinių, todėl prieš įsigyjant žuvytes būtų gerai pasidomėti, paskaityti, atvykti konsultacijai ir tada nuspręsti, kokias žuvytes ir kokį akvariumo tipą jums pasirinkti laikyti“, – patarė pašnekovė.

A. Skardžiuvienė atskleidė, kad žmonės, planuojantys auginti žuvytes, domisi pačiais įvairiausias klausimais: kurios žuvytes su kuriomis sugyvena, kiek metų jos gyvena, kur yra berniukas, kur mergaitė, kokios ligos egzistuoja ir pan.

„Šiaip stengiamės visada su klientu išdiskutuoti ir suprasti, ko jis nori. Akvariumistikoje turbūt yra svarbiausia neskubėti, tad dažnai pasiūlome, kad klientas ramiai pasižiūrėtų žuveles, kurias siūlome, pagalvotų, ko jis iš tiesų nori – ar nori, kad akvariumas būtų ramesnis, ar aktyvesnis, kaip įsivaizduoja bendrą vaizdą, ar tik viena, dvi žuvų rūšys, ar daugiau, taip pat ar bus gyvų augalų, ar ne“, – patarimais dalijosi pašnekovė. Dažniausia pradedančiųjų žuvelė būna gaidelis (Betta splendes), kuri yra nereikli, ir gali gyventi mažame akvariume.

Plati žuvyčių įvairovė

A. Skardžiuvienė džiaugėsi, kad „Akvazoo“ žuvyčių asortimentas yra nuolatos atnaujinamas, stengiamasi atsivežti ar išveisti vis retesnių, įdomesnių žuvų. Kelios iš jų yra: Violetinis grundalas (Gobioides broussonnetii), Corydoras multiradiatus, Malavio akiplėša (Dimidiochromis compressiceps), Malavio vanagas (Aristochromis christyi), Ancistrus melanist GREEN DRAGON (Ancistrus sp.) ir kt.

Iš „Akvazoo“ veisiamų žuvų: ancistrus „Snow white“, „Super red“, L144, vaiduoklis (Apteronotus albifronts), marmurinė botija, šamukas Gold laser cory CW010 (Corydoras aeneus), barbusas denisoni ir kt.

Be žuvų, akvariumuose dažnai auginamos įvairios dekoratyvinės krevetės ir sraigės, kuriomis taip pat prekiauja ir „Akvazoo“. Jos ne tik praturtina akvariumo estetiką, bet ir padeda palaikyti švarą.

Atkeliauja ir iš Lietuvos, ir iš svetur

Akvazoo 2015 metais įkūrė pirmąjį akvariuminių dekoratyvinių žuvų veislyną Lietuvoje, kur veisiamos tokios žuvys kaip skaliarijos, šamukai, guramiai, remirezos, gupijos, botijos, barbusai, ternecijos, danijos, kardonešiai ir kt.

„Lietuvoje išveistos žuvys yra atsparesnės ligoms, nes jos nepatiria ilgo transportavimo, taip yra išvengiama papildomo streso, kuris turi įtakos žuvų sveikatai ir bendrai fizinei būklei“, – paaiškino A. Skardžiuvienė. Dalis žuvų yra importuojama iš kitų ES šalių veislynų. Atkeliavusios žuvys visada yra karantinuojamos, ir tik vėliau iškeliauja į „Akvazoo“ parduotuves, bei partnerių parduotuves visoje Lietuvoje.

Verslosavaite.lt

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.