Naujienos
Tyrimas: antras šių metų pusmetis regione žada įmonių restruktūrizacijos piką
Tarptautinis profesinių paslaugų bendrovės EY „Restructuring Pulse“ tyrimas rodo, jog didelė dalis sunkumų patiriančių įmonių restruktūrizaciją numato atlikti iki šių metų pabaigos.
Tyrimo duomenimis, 47 proc. iš regione apklaustų verslo bankininkystės ekspertų nurodė, kad daugiausia verslo veiklos ir įsipareigojimų restruktūrizacijos atvejų tikimasi antrą šių metų pusmetį. 21 proc. bankininkų pažymėjo, kad daugiausia šiuos iššūkius teks spręsti pirmą 2025 metų pusmetį, ir tik 6 proc. teigė, kad strateginių pokyčių įmonėse verta tikėtis antrą kitų metų pusmetį.
„Ekonominė situacija visame regione verslininkams sukelia panašių iššūkių, kurie gali vesti restruktūrizacijos sprendimų link. Bendrovių kapitalo srautus neigiamai paveikė infliacija, taip pat – išaugusios palūkanų normos. Tuo pat metu dėl lėto ekonomikos augimo įmonės negali įjungti aukštesnės pavaros – pastebimai didinti eksporto bei pardavimų vidaus rinkoje. Dėl to verslams tenka įgyvendinti naujus sprendimus, kaip sumažinti išlaidas, optimizuoti veiklos procesus, pagerinti finansinę būklę ir išlaikyti konkurencingumą.
„EY Restructuring Pulse“ rodo, kad dabar regione, įskaitant Baltijos šalis ir Lietuvą, vyksta intensyvus permainų metas, o jau kitąmet restruktūrizacijos projektų apimtys ir tempas turėtų atslūgti“, – dėsto Rolandas Laukaitis, EY strategijos ir sandorių paslaugų praktikos partneris Lietuvoje.
Paaiškėjo dažniausios išeitys
Tyrimo autoriai pastebi, kad finansinių sunkumų patiriančios įmonės dažniausiai siekia susitarti su finansuotojais dėl paskolų sąlygų keitimo ir paskolų grąžinimo terminų pratęsimo. Šiuos klientų sprendimus kaip pagrindinius restruktūrizacijos siekius įvardijo beveik trečdalis (32 proc.) apklaustų bankininkų.
Kitą taikomą išeitį – įmonės turto pardavimą – įvardijo 13 proc. respondentų, tačiau 12 proc. nurodytų atvejų šis sprendimas buvo priimtas norint refinansuoti esamus finansinius įsipareigojimus. Įnešant naują įmonių savininkų kapitalą buvo sprendžiama tik 6 proc. restruktūrizacijos atvejų. Vos 4 proc. sprendimų sudarė sutartys dėl paskolos įsipareigojimų pratęsimo iš dalies nurašant skolą. 5 proc. atvejų problemos sprendimas rastas pritraukiant naujų investuotojų.
Apibendrindamas „EY Restructuring Pulse“ duomenis R. Laukaitis pastebi, kad stipriausiai restruktūrizacijos poreikį pernai patyrė gamybos sektorius, kuriame užfiksuota 16 proc. visų atvejų. Po 15 proc. atvejų teko verslams iš statybos ir iš žemės ūkio sektorių, 11 proc. sudarė nekilnojamojo turto sektoriuje sudaryti restruktūrizavimo sandoriai. Tuo metu mažmeninės prekybos (7 proc.), turizmo ir svetingumo sektoriuose (3 proc.) restruktūrizavimo iššūkių buvo santykinai mažiau.
Dauguma atvejų išsprendžiama be teismo
EY tyrimas atskleidė, kad sunkumų patiriančių įmonių restruktūrizacija daugeliu atvejų įgyvendinama savanorišku visų šalių susitarimu, be teismo. 2023 metų antrą pusmetį taip buvo išspręsta net 83 proc. visų restruktūrizacijos atvejų. Atitinkamai, 8 proc. atvejų buvo vykdomas priverstinis išieškojimas, o dar 7 proc. atvejų buvo įgyvendintas atitinkamas teismo skirtas arba prižiūrimas restruktūrizavimo sprendimas.
Atvejais, kai sunkumų patiriančiai įmonei prireikė papildomų lėšų, dažniausiai (28 proc. atvejų) būdavo pasitelkiamas esamas įmonės bankas, 22 proc. situacijų pinigų suteikė esami įmonės akcininkai, o 11 proc. atvejų finansavimas gautas iš naujų bankų.
Tyrimas „EY Restructuring Pulse“ atliekamas kas pusmetį, apklausiant bankų specialistus, dirbančius įmonių veiklos ir įsipareigojimų restruktūrizavimo klausimais daugiau kaip 20 Rytų, Pietų ir Vidurio Europos šalių.