Ketvirtadienis, gegužės 30 d.

Vilniaus rajono savivaldybė

Vilniaus rajono savivaldybė
Vilniaus rajono savivaldybė
Vilniaus rajono savivaldybė yra viena didžiausių savivaldybių Lietuvos pietryčiuose, prie sienos su Baltarusija. Rajonas iš šiaurės, pietų ir rytų supa Vilniaus miestą, kuriame yra savivaldybės centras.
Rinktinės g. 50, LT-09318 Vilnius
Į. kodas 188708224
Telefonas +370 5 275 1990
El. paštas vrsa@vrsa.lt
Vilniaus rajono savivaldybė

Statistika

96 295 
Gyventojų skaičius
45  žm./km²
Gyventojų tankumas
2129,15  km²
Plotas
Telefono kodas

Vilniaus rajono savivaldybės istorija


Vilniaus rajonas yra vienas iš didžiausių, gražiausių ir ypatingiausių Lietuvoje. Jo apylinkių patrauklumą lemia unikalių vietovių kampeliai bei vaizdingi kraštovaizdžiai. Turtingas kultūrinis paveldas, įdomi istorija, graži gamta jau nuo seno traukia istorikus, etnografus, tapytojus, poetus, architektus bei daugelį garsių veikėjų ir menininkų.

Rajonas įsikūręs pietrytinėje Lietuvos dalyje, 2129km² ploto teritorija iš šiaurės, pietų ir rytų supa valstybės sostinę – Vilnių Neries upės slėnyje, užima didesnę Vilniaus krašto, turinčio istorinius, kultūrinius ir administracinius saitus su Vilniumi – miestu su bemaž 7 amžių istorine praeitimi, dalį. Rytuose rajonas ribojasi su Baltarusijos Respublika. Ši siena žymi ne tik valstybės, bet taipogi Europos Sąjungos ribas.

Rajonas yra suskirstytas į 23 seniūnijas. Didžiausias miestas – Nemenčinė – 5,9 tūkst. gyventojų. Rajono miesteliai: Bezdonys, Maišiagala, Mickūnai, Šumskas. Didžiausios gyvenvietės – Nemenčinė, Skaidiškės, Rudamina, Pagiriai, Nemėžis, Valčiūnai, Kalveliai, Juodšiliai, Avižieniai, Maišiagala. Rajone yra 1167 kaimų ir miestelių, kurių dauguma yra Nemenčinės seniūnijos teritorijoje (114) ir Paberžės seniūnijoje (132).

Vilniaus rajonas etniškai margiausias Lietuvos rajonas, tačiau dauguma jo gyventojų – daugiau kaip 60 proc. sudaro lenkai. Šio krašto gyventojai pasižymi svetingumu, nuoširdumu, savitumu – turintys ypatingas daugiakultūrines tradicijas, kurias rūpestingai puoselėja.

Šiuo metu daugumos rajono gyventojų pagrindinė veikla – žemės ūkis, tačiau netoliese Vilniaus kuriasi vis daugiau naujų įmonių, tai sąlygoja strateginė rajono padėtis.

Kultūros paminklų gausa (jų priskaičiuojama 445), vandens telkinių ir miškų turtingi ištekliai, akį žavintys kraštovaizdžiai būdingi šiam regionui, pritraukia daug turistų ir gamtos iškylautojų, todėl čia kuriasi nauji rekreaciniai centrai, kaimo turizmo sodybos, sudaromi turistiniai maršrutai, teikiamos įvairios turistinės paslaugos.

Šiuo metu Vilniaus rajono augantis populiarumas pritraukia užsienio investuotojus, turistus ir menininkus. Veikiančios čia lenkų įstaigos, visuomeninės organizacijos, liaudies ansambliai, tradicinės šventės sudaro dažną progą lenkų susitikimams ir yra svarbus pagrindas tautiniam identitetui išsaugoti.


Vilniaus rajono vizija

 

Vilniaus rajonas 2023 – tolygiai ir dinamiškai išvystytas žaliasis žiedas su dideliu rekreaciniu potencialu, išpuoselėtomis gyvenvietėmis, palankia aplinka verslui bei jauna, daugiakultūre visuomene.

 

I prioritetas:

 

Kokybiško ir prieinamo švietimo, laisvalaikio bei socialinių paslaugų visuomenei užtikrinimas.

 

Tikslai:

 

- Prieinama bei šiuolaikiška švietimo sistema;

- Kultūros, sporto ir laisvalaikio infrastruktūros bei paslaugų vystymas;

- Efektyvios socialinių paslaugų sistemos kūrimas bei sveikatos priežiūros ir viešosios tvarkos užtikrinimas.

 

II prioritetas:

 

Palankios aplinkos verslo ir turizmo plėtrai sukūrimas.

 

Tikslai:

 

- Efektyvaus savivaldybės darbo užtikrinimas bei teikiamų paslaugų kokybės gerinimas;

- Investicijų skatinimas ir verslo aplinkos gerinimas;

- Rajono turizmo potencialo išnaudojimas.

 

III prioritetas:

 

Darni rajono teritorijų plėtra bei sistemingas infrastruktūros vystymasis.

 

Tikslai:

 

- Darnus susisiekimo infrastruktūros vystymasis bei optimalių viešojo transporto paslaugų užtikrinimas;

- Teikiamų komunalinių paslaugų kokybės gerinimas ir prieinamumo didinimas kartu tausojant aplinką;

- Gyvenviečių plėtra ir gyvenamosios aplinkos kokybės gerinimas.Vilniaus rajono vizualinis identitetas

 

Čia susipina kalbos, kultūros, istorijos – tokią žinutę apie Vilniaus rajoną skelbia sukurtas rajono vizualinis identitetas – šūkis ir logotipas. Nauja vizualinė kalba pabrėžia mūsų rajono išskirtinumą bei palengvins atpažįstamumą.

 

Dažnam Vilniaus rajonas asocijuojasi su bendruomenės įvairove, atsiskleidžiančia per skirtingas kalbas, kultūras ir tradicijas, įvairių tautų istoriją. Daugiakultūriškumas ir daugiakalbiškumas yra Vilniaus rajono vertybės, kurias perteikia šūkis „Čia susipina kalbos, kultūros, istorijos“.

 

Kūrybinės idėjos vizualinė išraiška – Vilniaus krašto verba

 

Taip pat verta pažymėti, kad Vilniaus rajone yra ypač puoselėjamos krikščioniškos tradicijos ir vertybės.

 

Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija įrašyta į Lietuvos kultūros paveldo vertybių sąvadą. Todėl kuriant savivaldybės vizualinį identitetą buvo siekiama ne tik pristatyti naują, modernesnį rajono „veidą“, bet tuo pačiu pabrėžti unikalų Vilniaus krašto kultūrinį paveldą – verbą, kuri yra krikščioniško tikėjimo ir gyvenimo išraiška.

 

Velykinė verba yra svarbi Verbų sekmadienio dalis ir siejama su Jėzaus Kristaus pergalingu įžengimu į Jeruzalę, kai žmonės mojavo jam palmių šakomis, mėtė jas jam po kojomis. Verba simbolizuoja džiaugsmą ir pergalę, atgimstantį gyvenimą.

 

Verboje organiškai sudera krikščioniškos vertybės ir meninės intencijos, skirtingi metų laikai, spalvos ir pynėjų kartos. Todėl ji puikiai tinka kaip simbolis, pristatantis Vilniaus rajono daugiakultūrinę, spalvingą ir margą istoriją, gilias tradicijas bei tautų darną, kuo turime didžiuotis ir kas daro mūsų rajoną unikaliu.

 

Grafiniame elemente – verbų karpinių motyvai

 

Vilniaus rajoną pristatančio ženklo grafinio atvaizdavimo idėja kilo iš karpinių, kurie taip pat yra neatsiejami nuo Vilniaus krašto kultūros. Verbas vaizduojančių karpinių elementams suteikus šiuolaikišką grafinę išvaizdą sukurti skirtingi simboliai, iš kurių sudaromas logotipas.

 

Sukurtas Vilniaus rajono logotipas yra dinaminis ir pagal poreikį galima rinktis iš 3, 4 arba daugiau elementų verbos versijų. Kaip ir tautodailininkių rišamos, gyvybę simbolizuojančios verbos visada skirtingos – dviejų vienodų nerasi, taip ir mūsų logotipas – gyvas ir besikeičiantis.

 

Pagrindinė logotipo versija susideda iš trijų elementų, kurių prasmė asocijuojasi su Vilniaus rajonu – tai puošni nendrių ar lendrūnų viršūnė (žalia ir graži rajono gamta), šv. Kazimiero karūna ir širdelė.

 

Šv. Kazimieras yra Lietuvos ir Lietuvos jaunimo globėjas bei laikomas amatininkų globėju. Savo vaikystės atostogas kartu su mokytoju J. Dlugošu praleisdavo Vilniaus rajone esančioje Medininkų pilyje. Atsiradus šv. Kazimiero kultui yra rengiami atlaidai ir organizuojama tradicinė Kaziuko mugė. Šventojo garbei amatininkai stengėsi paruošti gaminius, atspindinčius jo asmenybę. Taip ir buvo sukurtos verbos su šv. Kazimiero „karūna“, širdelės formos verbos bei meduoliai. Širdelės forma, tai dar aliuzija į Kaziuko meduolius, kurie įprastai yra širdies formos su įvairiais šmaikščiais užrašais. Verba ir tradiciniai Kaziuko meduoliai – tai Vilniaus krašto pasididžiavimas.


2024-05-29
2024-05-28
Poilsio pastatas, 202.46 kv. m
Kategorija: Pastatai
Vieta: Klaipėdos r.
2024-05-28
2024-05-27
Garažas, 69.65 kv. m
Kategorija: Patalpos / Butai
Vieta: Visagino sav.
2024-05-24
Butas 4 kamb., 73.66 kv. m
Kategorija: Patalpos / Butai
Vieta: Visagino sav.
2024-05-24
Naujienos
Išrinko geriausią komercinį automobilį Išrinko geriausią komercinį automobilį
2024-05-30
Trečiadienį penktą kartą šalies istorijoje išrinktas „Lietuvos komercinis automobilis“. Šiemet konkurse automobilių gamintoja...
Finišavo „Swedbank“ Verslo akademija Finišavo „Swedbank“ Verslo akademija
2024-05-28
Finišavo daugiau kaip tris mėnesius trukusi „Swedbank“ smulkiojo verslo stiprinimo programa Verslo akademija. Finaliniame ren...
Uždirbti milijonai Latvijoje – investicijoms į Lietuvą Uždirbti milijonai Latvijoje – investicijoms į Lietuvą
2024-05-28
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ didina dukterinės bendrovės „Lvovo projektai“ įstatinį kapitalą nuo 300 tūkst....
Kokias naujoves siūlo populiarūs išmaniųjų technologijų gamintojai? Kokias naujoves siūlo populiarūs išmaniųjų technologijų gamintojai?
2024-05-27
Šiuolaikiniai išmaniųjų technologijų gamintojai nuolat siekia pranokti vieni kitus, pristatydami naujoves, kurios dar labiau...
Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.